Translate

2026. március 25., szerda

02_FöldHidrogének-OlajVálság-ésaHatárontúl2026-03

Komolyan...

Most megint, Európa most akkor a homokban a feje???

Úgy tűnik, hogy a kelet és az ázsia jobban tudják mit csinál az amcsik???

By, Gyulapu


 egy másik:


"A Fülöp-szigetek épp most hirdetett nemzeti energiavészhelyzetet. Egy teljes évre.

Szerintem a legtöbb Európai nem érti, mi történik a határainkon túl. 

Hadd mutassam meg, mit csinál valójában a Hormuzi-szoros lezárása a világgal:

- Srí Lanka minden szerdát munkaszüneti nappá nyilvánított az üzemanyag-megtakarítás érdekében, és a kormányzati munkát négynapos munkahétre állította át.

- Banglades március 8-án vezette be a jegyrendszert.

- Pakisztán bezárta az iskolákat, és az egyetemeket online oktatásra állította.

- Mianmar jegyrendszert vezetett be az üzemanyagra.

- Nepál a gázpalackokat csak félig tölti meg.

Ezek az országok túlélési módban vannak.

- Thaiföld arra utasította a köztisztviselőket, hogy liftezés helyett lépcsőzzenek, dolgozzanak otthonról, és a légkondicionálókat 27°C-ra állítsák.

- Dél-Korea 30 év óta először vezetett be olajár-plafont.

- India teljesen felfüggesztette a kereskedelmi gázszállításokat, hogy a háztartások főzhessenek.

- Bengaluruban éttermek zárnak be, mert nem jutnak gázpalackhoz.

- Egyiptom este 9-kor bezáratja a plázákat és éttermeket, lekapcsoltatja a reklámtáblákat, és este 6-kor bezáratja a kormányzati épületeket.

- Kenya vidéki területein már elfogy az üzemanyag. Mindössze 21 napnyi tartalékuk van.

- Vietnám kötelező home office-t rendelt el.

Ez gyakorlatilag egy globális energiavészhelyzet, és egyáltalán nem úgy tudósítanak róla, mint ami.

Eközben a történelem legnagyobb vészhelyzeti olajtartalék-felszabadítása (400 millió hordó 32 országból) nagyjából négy napnyi globális fogyasztást fedez.

Japán rekordméretű, 80 millió hordós tartalékfelszabadítása 45 napot fed le. Maguk a termelők álltak le.

Katar, Kuvait és Bahrein vis maiort hirdetett. Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek leállították a finomítókat. Irak minden külföldi üzemeltetésű olajmezőt bezárt.

A tartalékok ragtapaszok egy elszakadt artérián, és szerintem senki nem látja az alagút végén a fényt.

És akkor még nem beszéltünk a műtrágyáról. A globális műtrágya-kereskedelem egyharmada a Hormuzi-szoroson halad át. Az árak majdnem megduplázódtak. Az északi félteke minden gazdája éppen most veteményez.

Ez nemcsak egy energiaválság. Ez egy élelmiszerválság, ami még nem érte el a boltok polcait. 

Amikor odaér, már nemcsak én fogok erről posztolni. Ez lesz az egyetlen dolog, amiről bárki beszél.

A Nemzetközi Energiaügynökség vezetője ma azt mondta, hogy ez rosszabb, mint az 1970-es évek mindkét olajválsága és az orosz-ukrán gázválság együttvéve. 

Az ő szavaival: a „legnagyobb globális energiabiztonsági kihívás a történelemben."

3 hete tart. 

A Fülöp-szigetek már vészhelyzetet hirdet. 

A kérdés nem az, hogy ez rosszabbodik-e. Hanem az, hogy mennyivel lesz rosszabb, mielőtt bárki, akinek hatalma van, lépne.

///Thread-en találtam. Nem olvastam semmilyen magyar híroldalon. Gondoltam megosztom mi a helyzet Ázsiában. 🤷🏻‍♂️"

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése